Do formy #6 – Jak zahnat chuť na sladké?

Při změně životního stylu pro mě bylo nejtěžší zbavit se chuti na sladké. Bezesporu to byl můj největší zlozvyk – když jsem v obchodě viděl kilové balení Nutelly, zpravidla nikdy jsem neodolal. Balení vydrželo tak 2 týdny, potom se musely doplňovat zásoby. A dokážete si představit, kam to vedlo. Nastavit správný jídelníček s rozumnými potravinami nebylo až tak složité – za více než čtyři měsíce jsem si zvyknul jíst zhruba každé 2-3 hodiny (podle toho, jak se tělo dožaduje).

Právě nesmyslné čokolády, želé a jiné sladkosti si i na počátku mého snažení stále razily cestu. Pravidelné stravování ale mělo jeden velký benefit, protože jsem se dost najedl přes den, večer už jsem neměl tolik hlad a především chuť na sladké. Případný stres jsem odboural právě cvičením. A druhý efekt přinesl pocit, který mi říkal: „Když už cvičíš, proč si kazit snažení nějakými nesmysly.“

K odbourávání sladkého vedla trnitá cesta. Dám-li stranou jídelníček, v obchodě jsem přestal kupovat sladké „nesmysly“. Chuť na něco sladkého ale pokračovala, proto jsem zařadil více ovoce (ne smoothies, ale čistě jen ovoce). Občas si udělám koktejl – mléko, ovesné vločky, ovoce, arašídové máslo. Večerním potěšením je tvaroh oslazený ovocem, doplněný ořechy a proteinem.

Dominik mi navíc poradil velmi chutnou snídani – banánové palačinky. Čtyři vajíčka, banán a tyčový mixér jsou základ. Těsto se sice docela rozpadá, nicméně lívance jdou udělat poměrně snadno. Výtvor se namaže arašídovým máslem a ovocem. Vlastně je to taková milá „prasárna“, není škodlivá a dokáže mě ráno příjemně nastartovat.

Denně jsem byl zvyklý jíst sladkosti, teď už mi nechybí. Po obědě nemám chuť na čokoládu nebo buchtu. Jednoduše správným stravováním jsem ji odboural. Jediným zhřešením je občas 90% čokoláda a jednou za měsíc při návštěvě rodiny si smlsnu na nějaké dobrotě od mámy či babičky. Na začátku cvičení má někdo problém přestat kouřit nebo pít alkohol. U mě to bylo sladké a jsem rád, že mi nechybí.

– Martin

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Style switcher RESET
Color scheme