Flexibilní stravování

Tento princip je vlastně pravým opakem různých restriktivních dietních směrů. Chceš zhubnout? Nejez sacharidy. Nejez pečivo. Nejez po 6 hodině večer. A nebo rovnou nejez vůbec. Na tohle všechno zapomeňte. Tohle není dlouhodobě udržitelné a dříve nebo později si nějaký ten kousek sacharidu nebo čokolády stejně dáte a budou následovat akorát výčitky. „Když už jsem to porušila tím kouskem čokolády, tak to dnes už nemá cenu, to už si dám i tu pizzu…“. A jste zase na začátku. Nejsme pouze stroje a čas od času naše psychika prostě potřebuje ten kousek sladkého, které si tak dlouho zakazovala.

Flexibilní stravování nám dovoluje dát si, na co máme chuť. V určité míře. Pokud to sedí do přesně nastovených makroživin. Každý jsme jiný a dle našich genetických předpokladů, aktivity a cílů lze individuálně stanovit doporučený příjem energie, bílkovin, sacharidů a tuků. Těchto hodnot bychom se každý den měli plus mínus držet.

 

To ovšem neznamená, že do tabulek budeme ládovat, co nás napadne. Drtivá většina jídelníčku by měla být zastoupena zdravou stravou, pouze občas si tam můžeme vyšetřit místo na nějakou tu dobrotu. Každý totiž brzy zjistí, že polovina pizzy mu zabere také polovinu denních kalorií a veškeré tuky, takže potom se bude zbytek dne těžko přizpůsobovat.

Následující ukázka nám pomůže přiblížit, jak vypadají dva jídelníčky se stejnými hodnotami, přesto naprosto odlišné. Oba mají nastavené hodnoty na:

2 000 kcal, 100g bílkovin, 300g sacharidů a 70g tuků.

Je ale na první pohled jasné, který je ten správný.

ŠPATNÁ VARIANTA SPRÁVNÁ VARIANTA
snídaně 2x koblih s ovocnou náplní snídaně Jogurt se sypaným musli a banánem
svačina svačina 2 jablka, 30g mandlí, pásek 70% čokolády
oběd Kuřecí kung pao s rýží oběd 150g kuřecích prsou, 100g rýže
svačina Protein 40g svačina Lámankový chléb, 50g šunky
večeře Big Mac menu večeře 300g brambor, 100g lososa, 50g avokáda
 Celkem  1990 kcal, 95 B, 289 S, 75 T  Celkem 1950 kcal, 109 B, 272 S, 67 T

 

V případě prvního jídelníčku jsou ve stravě zastoupeny ve větší míře tuky, a to pouze v jejich nezdravé formě – rafinovaný tuk v koblihách, smažené hranolky, majoneza v burgru… Na nějaké zdravé tuky, jako jsou oříšky či avokádo, už nezbylo místo. Naopak měl první klient za celý den nižší příjem bílkovin, proto byl nucen je doplňovat proteinem. To vše se nám vešlo do tří (respektive dvou) velkých jídel, takže klient měl nejspíš před den hlad.

Naopak v druhém jídelníčku máme 3 větší a 2 menší jídla, pravidelně rozprostřená během celého dne, přičemž nám zbyl prostor i pro kousek čokolády. Na sladké snídani s ovocem si klient jistě pochutná stejně jako na koblihách a určitě mu dodají více kvalitní energie.

Jak je vidět na jídelníčcích, není nutné striktně dodržovat vše do posledního gramu. Pokud někde 10g sacharidů přebívá, jinde zase 5g bílkovin chybí, nic se neděje. Důležité jsou průměrné týdenní hodnoty. Stejně tak není nutné celý život každé jídlo zapisovat a vážit. Občas si bez výčitek můžeme dopřád den, víkend, nebo dovolenou bez počítání. Pokud však cílevědomně jdeme za nějakým cílem, doporučuju být v počítání makroživin co nejdůslednější. Pokud cíle dosáhneme a přejdeme do udržovací fáze, je vhodné nějakou dobu v počítání pokračovat. Časem, až dokážeme odhadnou přiměřené porce, už třeba vůbec nebude nutné nic počítat a vážit.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Style switcher RESET
Color scheme